Szkolenia dla firm

Ludzie ze spektrum są skrupulatni, dokładni i metodyczni, mają dobrą pamięć do liczb i zdolności analityczne. Posiadają ogromny potencjał na zostanie świetnymi specjalistami. Jednocześnie przy dobrym, uczciwym traktowaniu i zrozumieniu ich ze strony swojego pracodawcy są bardzo lojalnymi pracownikami, ze względu na typową dla swojego zaburzenia niechęć do zmian i stresu. Pracodawca, który zdecyduje się na taki krok i dostosowanie swojej firmy może więc zyskać wysokiej klasy specjalistów, którzy zostaną w miejscu pracy i pomogą w jej rozwoju, a także unikalny w skali kraju CSR. Biznes zyska wizerunek rodzimego pioniera w temacie zatrudniania osób z autyzmem i pokaże, że nie boi się przecierać szlaków dla przyszłości zatrudnienia, która już zaczyna funkcjonować na Zachodzie.

Oferujemy firmom niebojącym się wyzwań szkolenia kadrowe, przygotowujące do zatrudniania oraz współpracy z osobami z autyzmem.

Ekspercka metoda

Dostosowanie się do realiów zatrudniania osób autystycznych nie jest trudne, ale wymaga otwartości na zmiany, szczególnie na gruncie rekrutacji i zarządzania pracownikiem. Nasza doświadczona kadra ekspertów zapewni odpowiednie wsparcie, wiedzę i strategię pozwalającą na płynne i odpowiednie dostosowanie się. Zespołem naszych tutorów dowodzi Jacek Śmigiel – autor metod szkoleniowych w ramach programu asperIT, oraz terapeuta z ponad 15 letnim doświadczeniem w pracy z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Stworzony przez nas program szkoleń jest podzielony na kilka części. Różnią się one zakresem wiedzy, zaawansowaniem, grupą docelową szkolenia oraz co najważniejsze, momentem wdrożenia.  

Podzieliliśmy naszą ofertę na dwa bloki tematyczne. Dotyczące one odpowiednio działań do podjęcia przed zatrudnieniem autystycznych pracowników oraz już po znalezieniu takich kandydatów.

Przed zatrudnieniem pracownika

Warsztaty poznawcze dla wszystkich pracowników – pozwolą one poznać Waszym pracownikom podstawowe zagadnienia związane ze spektrum autyzmu. Dzięki takiemu szkoleniu współpraca obecnego zespołu z przyszłymi autystycznymi pracownikami będzie efektywniejsza. Skróci proces aklimatyzacji pracowników oraz usprawni etapy szkolenia i wdrażania kadry zarządzającej.

Warsztaty współpracy z przyszłymi nieneurotypowymi pracownikami – zawierają zaawanasowaną wiedzę, niezbędną dla kadry zarządzającej i przyszłych współpracowników bezpośrednich. Menedżerowie, dział HR i członkowie zespołów pozyskają kompleksową wiedzę, która może okazać się kluczowa na etapie rekrutacji, jak również codziennej pracy. Zmaksymalizuje to efektywność przyszłej pracy w zespole, obniży próg wejścia dla nowych pracowników i skróci czas ich wdrożenia.​

Po zatrudnieniu pracownika

Warsztaty case study – Ze względu na duże zróżnicowanie zachowań w obrębie spektrum przeprowadzony zostanie wywiad, mający na celu kompleksowe poznanie danej osoby przez naszego terapeutę. Następnie będzie on w stanie w pełni przygotować cały zespół do współpracy. Dzięki analizie case study uniknie sytuacji konfliktowych, wypracuje precyzyjną komunikację i metody podnoszące efektywność pracy.

Warsztat strategii - etap pracy grupowej moderowany przez terapeutę.  Pracować w jego ramach będą zarówno dotychczasowi członkowie zespołu, jak i nowy pracownik ze spektrum. Realizowany jest po kilku dni od warsztatów case study. Podczas warsztatu wypracowywana jest szczegółowa strategia. Pozwala to na wypracowanie skutecznych rozwiązań niezbędnych do pracy zespołu, jak również doraźną pomoc w napotkanych problemach wdrożeniowych. Pod koniec warsztatu kierownikowi zespołu zostanie przekazana strategia pracy zespołu. W kolejnym etapie (po min. 14 dniach) nasi eksperci przeprowadzą ewaluację strategii i przekażą ewentualne poprawki (warsztat on-line).​

Czas trwania cyklu zależy kilku czynników, takich jak wielkość grup czy ilość pracowników z autyzmem. Zwykle zamyka się on w około 15 godzinach wspólnej pracy rozłożonej na 4 dni. Ponadto oferujemy wsparcie, ewaluację i wprowadzanie ewentualnych modyfikacji do przekazanej strategii. Wymagamy od naszych partnerów tylko dwóch rzeczy – chęci budowy neuroróżnorodnych zespołów, oraz zapewnienia odpowiedniej wielkości sal szkoleniowych. W każdym z warsztatów może wziąć udział maksymalnie 20 osób, więc należy zapewnić salę odpowiedniej wielkości.

Po co to robić?

 

Jak pokazuje przykład firm zagranicznych, rynek zapotrzebowania na usługi IT stale się rozrasta. Komputeryzacja społeczeństwa sprawia, że nawet pozornie niezwiązane z zagadnieniem branże będą potrzebować wsparcia technologicznego. W Niemczech, Norwegii czy USA funkcjonują firmy, w których cały pion ekspertów komputerowych złożony jest z pracowników z autyzmem. Unicus, auticon czy Aspiritech to jedynie kilka przykładów z listy podmiotów konkurujących rynkowo z sukcesami i oferujących usługi najwyższej jakości zapewniane przez nieneurotypowych specjalistów. Podmioty takie jak Microsoft, SAP, czy Hewllet Packard zdecydowały się natomiast na wdrożenie pracowników do swoich dotychczasowych zespołów. Ludzie z autyzmem są współodpowiedzialni chociażby za rozwój jednego z flagowych produktów Giganta z Redmond – konsoli Xbox.

Wierzymy, że jedynie wspólna, wielotorowa praca da efekt w postaci rozwoju rodzimego sektora IT oraz poprawy sytuacji zawodowej osób z autyzmem. Niebojących się wyzwań i chętnych do rozwoju przedsiębiorców zapraszamy do kontaktu z:

Karolina Zych

tel. +48 517 577 730

mail karolina.zych@e-fektywni.org

Błażej Knapik

tel. +48 576 726 269

mail blazej.knapik@e-fektywni.org